Mācībās “Detonators 2022” stiprina sadarbību ar sabiedrotajiem nesprāgušās munīcijas neitralizēšanā

Militārās mācības
Sargs.lv
Detonators
Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

No 10. līdz 23. oktobrim Ropažu novada Cekulē norisināsies starptautiskās militārās mācības “Detonators 2022”.  Mācību  galvenais mērķis ir zemes virskārtas attīrīšana no sprādzienbīstamiem priekšmetiem, kā arī  savstarpējās sadarbības, pieredzes un zināšanu apmaiņas veicināšana sprādzienbīstamu priekšmetu iznīcināšanas procedūrās.

Militārās mācības “Detonators 2022” organizē Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 54. kaujas atbalsta bataljons un tajās piedalīsies vairāk nekā 100 karavīru no Beļģijas, Dānijas, Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Vācijas un  Zviedrijas bruņotajiem spēkiem.

Cekules munīcijas noliktava tika izmantota militārām vajadzībām laikā no 1920. līdz 1995.gadam. Šobrīd 240 hektāru lielā teritorija joprojām ir viens no lielākajiem ar sprādzienbīstamiem priekšmetiem piesārņotajiem objektiem Latvijā.

Kopš 1994. gada notiek teritorijas virsmas attīrīšana no nesprāgušās munīcijas un ik gadu nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas speciālisti atrod un neitralizē vairākus simtus sprādzienbīstamu priekšmetu.

2007. gadā Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljona profesionālā dienesta karavīri un zemessargi pirmo reizi mācību ietvaros veica bijušās Cekules munīcijas noliktavu teritorijas zemes virskārtas pārbaudi. Mācību laikā tika apsekota 10 hektāru liela teritorija, kurā tika atrasti 236 sprādzienbīstami priekšmeti, kuri mācību noslēgumā tika iznīcināti Ādažu poligonā.

Kopš 2008.gada Zemessardzes 54. kaujas atbalsta bataljons reizi gadā organizē mācības bijušās Cekules munīcijas noliktavu teritorijā, turpinot plānveidīgu teritorijas virskārtas pārbaudi, kuras ietvaros tiek neitralizēti un iznīcināti visi atrastie sprādzienbīstamie priekšmeti.

Sākot ar 2012. gadu mācībās piedalās NATO un ES valstu sprādzienbīstamo priekšmetu iznīcināšanas eksperti. Kopš 2012. gada bijušajā Cekules munīcijas noliktavu teritorijā ir atrasti, neitralizēti  un iznīcināti 10 818 sprādzienbīstamie priekšmeti, kā arī vairāk nekā viena tonna vieglās strēlnieku munīcijas.

Iedzīvotāju ievērībai!

Aicinām iedzīvotājus ar sapratni izturēties pret notiekošajām mācībām un drošības apsvērumu dēļ neapmeklēt bijušo munīcijas noliktavu teritoriju Cekulē.

Atrodot sprādzienbīstamus priekšmetus, tos neaiztikt, nemēģināt izjaukt, lai izpētītu un nepārvietot. Vieta, kurā priekšmeti atrasti, iespēju robežās jānožogo un jāiezīmē. Par atradumu jāziņo tuvākajā Valsts policijas nodaļā (tālruņa numurs 110), vai zvanot uz tālruņa numuru 112 un jāsniedz atrastā priekšmeta īss raksturojums,  kā arī jārīkojas saskaņā ar saņemtajām instrukcijām.

Dalies ar šo ziņu