Atzīmēs 103. gadadienu kopš Latvijas armijas izšķirošās uzvaras Neatkarības karā

Latvijas Neatkarības karš
Sargs.lv
18.novembra militārā parāde 11.novembra krastmalā Rīgā
Foto: Gatis Dieziņš/ Aizsardzības ministrija

Novembrī ar vairākiem pasākumiem tradicionāli tiks atzīmēta 103. gadadiena kopš Latvijas armijas izšķirošās uzvaras Neatkarības karā.

Svētku atklāšana notiks 7. novembrī plkst. 14.00 laukumā pie Latvijas Kara muzeja, kur Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece iedegs  Neatkarības kara piemiņas ugunskuru, kas degs līdz 11. novembrim. Laukumā pie Pulvertorņa 7. novembrī no plkst. 9.00 līdz 18.00 būs apskatāma Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstāde. Tāpat izstāde būs aplūkojama arī 11. novembrī no plkst. 9.00 līdz 21.00.

11. novembrī, Lāčplēša dienā, Rīgas Doma baznīcā plkst. 9.00 norisināsies ekumeniskais dievkalpojums.

Plkst. 11.00 aizsardzības ministrs Artis Pabriks un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš noliks vainagus Rīgas Brāļu kapos pie Mūžīgās uguns, ar klusuma brīdi godinot Latvijas karavīrus, kuri atdevuši savas dzīvības par Latvijas brīvību un neatkarību.

Image
Lāčplēša dienas pasākumu afiša
Attēls: Lāčplēša dienas pasākumu afiša/ Aizsardzības ministrija

Savukārt plkst. 18.00 Latvijas Televīzijā tiks translēta tiešraide no Rīgas Brāļu kapiem, kur notiks svinīgā vakara junda, lai godinātu Latvijas Neatkarības karā kritušo karavīru piemiņu.

Atzīmējot arī Latvijas Republikas proklamēšanas gadadienu, 18. novembrī Rīgā, 11. novembra krastmalā plkst. 13.30 notiks militārā parāde, kurā piedalīsies gan Latvijas, gan sabiedroto bruņoto spēku karavīri un militārā tehnika, kā arī Iekšlietu ministrijas pakļautības dienestu pārstāvji un tehnika.

Savukārt Rīgas pasažieru ostā 18. novembrī no plkst. 11.00 līdz 16.00 būs aplūkojama Nacionālo bruņoto spēku un Valsts Robežsardzes tehnikas izstāde. 

Image
18.novembra pasākumu afiša
Attēls: 18.novembra pasākumu afiša/ Aizsardzības ministrija

 

Aizsardzības ministrija un bruņotie spēki aicina iedzīvotājus piedalīties piemiņas pasākumos un kopīgi atcerēties Latvijas Neatkarības karu, godināt kritušos karavīrus, kā arī kopā ar karavīriem un zemessargiem svinēt Latvijas armijas gūtās uzvaras pirms 103 gadiem. Arī karavīri, zemessargi un jaunsargi aktīvi piedalīsies daudzos Neatkarības kara piemiņas pasākumos Latvijas novados.

Lāčplēša dienu Latvijā atzīmē par godu neatkarīgās Latvijas armijas uzvarai pār Rietumu brīvprātīgo armiju jeb tā saukto Bermonta karaspēku 1919. gada 11. novembrī.

Latvijas armija izšķirošo uzbrukumu bermontiešiem sāka 3. novembrī un, lai gan cīņas bija grūtas, jau 11. novembrī Bermonta karaspēks tika padzīts no Rīgas. Bermontiādes laikā Latvija zaudēja 743 karavīrus, no kuriem 57 bija virsnieki.

Lāčplēša diena ir nozīmīga arī ar to, ka 1919. gada 11. novembrī tika dibināts Latvijas valsts apbalvojums – Lāčplēša Kara ordenis ar devīzi – “Par Latviju”. Lāčplēša Kara ordeni piešķīra Latvijas armijas karavīriem, bijušo latviešu strēlnieku pulku karavīriem, kā arī ārzemniekiem, kuri piedalījās Latvijas Neatkarības karā vai sniedza ieguldījumu un sekmēja Latvijas valsts nodibināšanu. Kopumā ir pasniegti 2146 Lāčplēša Kara ordeņi.

Latvijas Neatkarības karš ilga no 1918. gada 18. novembra, kad tika proklamēta Latvijas Republika, līdz 1920. gada 11. augustam, kad tika noslēgts Latvijas - Krievijas miera līgums. 11. augustu Saeima ir noteikusi par Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas dienu.

            Aicinām sekot līdzi svētku atspoguļojumam Aizsardzības ministrijas, Latvijas armijas un Latvijas Televīzijas Ziņu dienesta kontos sociālajā tīklā “Facebook”.

Dalies ar šo ziņu