Pirmdien, 8. jūnijā, preses konferencē aizsardzības ministrs Raivis Melnis un NBS Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks atbalsta jautājumos brigādes ģenerālis Kaspars Zdanovskis sniedza detalizētāku skaidrojumu par rīta notikumiem pierobežā. Amatpersonas apliecināja, ka virs Rēzeknes novada notriektais ārvalstu drons Latvijas gaisa telpā nonācis krievijas izvērstās elektromagnētiskās karadarbības rezultātā, un uzsvēra, ka incidentā cietušo vai infrastruktūras bojājumu nav.
Kā ziņots iepriekš, ārvalstu bezpilota lidaparāts tika neitralizēts plkst. 10.05 pēc tam, kā to vizuāli identificēja NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijas Francijas “Rafale” iznīcinātāji. Preses konferencē amatpersonas iepazīstināja ar precīzu notikumu hronoloģiju un skaidroja plašāku drošības kontekstu.
Notikumu hronoloģija:
Kā preses konferencē norādīja amatpersonas, situācijas monitorings un institūciju sadarbība ar NATO partneriem noritējusi sekmīgi:
-
Plkst. 09.20: NBS sensori fiksēja iespējamu bezpilota lidaparātu apdraudējumu, kas virzījās Latvijas virzienā. Ludzas, Rēzeknes, Balvu un Alūksnes novados nekavējoties tika izsludināts dzeltenais šūnu apraides brīdinājums.
-
Plkst. 09.20: Reaģējot uz signālu, gaisā tika pacelti NATO Baltijas gaisa telpas patrulēšanas misijas Francijas “Rafale” iznīcinātāji, kas izvietoti Šauļu bāzē Lietuvā.
-
Plkst. 09.40: Noskaidrojot precīzāku objekta lidojuma trajektoriju, Ludzas un Rēzeknes novados tika aktivizēts oranžais brīdinājums. NBS sensori apstiprināja, ka krievijas elektromagnētiskās karadarbības ietekmē Latvijas gaisa telpā ir iespīdējis un ielidojis bezpilota lidaparāts.
-
Plkst. 10.05: Pēc tam, kad sabiedroto iznīcinātāji veica objekta vizuālu identifikāciju, tika pieņemts lēmums dronu notriekt. Tas tika izdarīts virs Rēzeknes novada Bērzgales pagasta.
-
Plkst. 10.20: Gaisa telpas apdraudējums Alūksnes, Balvu, Ludzas un Rēzeknes novados tika atcelts.
Brigādes ģenerālis K. Zdanovskis uzsvēra, ka šobrīd NBS vienības strādā drona nokrišanas vietā, lai savāktu visas aparāta atliekas un veiktu detalizētu ekspertīzi, noskaidrojot drona precīzu tipu, tehnisko specifikāciju un mērķus. Šobrīd nav indikāciju, ka būtu nodarīti zaudējumi iedzīvotājiem vai civilajai infrastruktūrai.
Lai gan rīta apdraudējums tika sekmīgi likvidēts, situācija pierobežā saglabājas saspringta. Jau plkst. 11.23 atkal tika izsludināts dzeltenais brīdinājums Rēzeknes, Balvu un Ludzas novados, savukārt plkst. 11.37 Krāslavas un Ludzas novados tika aktivizēts oranžais brīdinājums, kas apliecina pastāvīgu nepieciešamību saglabāt augstāko modrību.
Aizsardzības ministrs Raivis Melnis apliecināja, ka Latvijas iedzīvotāji var justies droši – NBS kopā ar NATO sabiedrotajiem nepārtraukti kontrolē situāciju.
Aizsardzības ministrija vērš uzmanību, ka pēdējo mēnešu laikā Latvijas austrumu reģionos novērota pieaugoša dronu aktivitāte, kas tieši saistīta ar krievijas karu pret Ukrainu. Līdzīgi incidenti reģistrēti arī maijā (tostarp dronu incidenti naftas produkti uzglabāšanas objektā un Drīdža ezerā). Šādi gadījumi saistīti ar navigācijas traucējumiem elektroniskās karadarbības dēļ, maršrutu novirzēm vai apzinātu NATO valstu reakcijas laika un spēju testēšanu. Kamēr turpinās krievijas agresija, līdzīgu incidentu atkārtošanās ir iespējama arī turpmāk.
Vēršas pret krievijas dezinformāciju
Komentējot publiskajā telpā izskanējušos naratīvus, aizsardzības nozare norāda, ka krievija, zaudējot dominanci kara laukā un nespējot savai sabiedrībai izskaidrot efektīvos Ukrainas triecienus dziļi krievijas teritorijā, izmanto tradicionālo melu taktiku un cenšas vainot citas valstis.
Latvija nav atvērusi savu gaisa telpu Ukrainas bezpilota lidaparātiem triecienu veikšanai, taču nelokāmi turpinās sniegt maksimālu atbalstu Ukrainas bruņotajiem spēkiem. Pret personām, kuras apzināti izplata un tiražē krievijas puses melus, tiks vērsta vislielākā likumā noteiktā bardzība.
Atgādinājums iedzīvotājiem par šūnu apraides brīdinājumiem
NBS atgādina, ka kopš šī gada 23. maija sabiedrības informēšanai par gaisa apdraudējumu tiek izmantoti divu līmeņu šūnu apraides paziņojumi:
-
Dzeltenais brīdinājums: Tūlītēja iedzīvotāju rīcība nav nepieciešama. Tas kalpo kā aicinājums sekot līdzi situācijai. Šūnapraide tiek izsūtīta savlaicīgi, prioritātes kārtībā izvirzot sabiedrības drošību, jo lidojoši objekti var ļoti ātri mainīt savu kursu.
-
Oranžais brīdinājums: Jārīkojas nekavējoties! Jādodas uz drošu vietu – ja atrodaties ēkā, jāpārvietojas uz drošāko telpu tajā; ja atrodaties ārpus telpām, nekavējoties jāmeklē drošs aizsegs vai tuvākā ēka.
Aizsardzības ministrija un NBS aicina austrumu pierobežas un visas Latvijas iedzīvotājus saglabāt mieru, paļauties tikai uz oficiāliem informācijas avotiem un stingri ievērot atbildīgo dienestu rīkojumus.
