Uzsākta Sēlijas militārā poligona infrastruktūras projektēšana

Latvijā
Sargs.lv/ReTV
Bruņu transportieris "Patria"
Foto: KANMC/Aizsardzības ministrija

Pagājušajā nedēļā Aizkraukles novadā Staburagā norisinājās Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde, kura tika veltīta Sēlijas militārajam poligonam. Ziņu kanāls “ReTV” norāda, ka šobrīd ir sākusies militārā poligona projektēšana. Vienlaikus notiek arī īpašumu atsavināšanas process. Tomēr ar Sēlijas poligona attīstību nākotnē saistīti vēl virkne izaicinājumu, tostarp infrastruktūras nodrošināšana poligona vajadzībām.

Sēdē piedalījās gan iesaistīto ministriju un iestāžu pārstāvji, gan vietējās pašvaldības, lai pārrunātu poligona izveides gaitu. Šobrīd poligona izbūvēšana ir sākusies ar projektēšanas darbiem. Kā atklāj medijs “ReTV”, pirmās tiek projektētas šautuves.

“Bruņotie spēki ir sadalījuši vajadzības vairākās kārtās, identificēta ir pirmā kārta, kuras pabeigšanas termiņš ir 2025. gada decembris, un mēs esam principā uzsākuši visus darbus, kas saistīti ar pirmās kārtas projektēšanu. Tie ir četri līgumi, bet tie nebūs četri būvprojekti, iespējams, tie būs septiņi, varbūt 10 būvprojekti. Visticamāk, kaut kādas aizķeršanās būs, bet pašlaik nav indikāciju būtiskām problēmām,” medijam “ReTV” atklāj Valsts aizsardzības militāro objektu un iepirkumu centra vadītājs Ivars Vucāns.

Poligona pirmajā attīstības kārtā ir jāveic arī 12 nekustamo īpašumu atsavināšana no privātpersonām un juridiskajām personām. Lai gan teritorijā vēl nav sākti būvdarbi, karavīri jau tagad to izmanto savām vajadzībām.

“Sadarbība ar “Latvijas Valsts mežiem”, jo lielākās teritorijas pieder viņiem, ļauj mums izmantot šīs teritorijas taktiskām apmācībām, tostarp, izmantojot salūtmunīciju. Mēs izmantojam šo teritoriju jau gadiem,” skaidro Nacionālo bruņoto spēku Apvienotā štāba priekšnieka vietnieks atbalsta jautājumos brigādes ģenerālis Kaspars Zdanovskis.

Saistībā ar topošā poligona izveidi ir daudz izaicinājumu, viens no lielākajiem ir nodrošināt poligonam nepieciešamo ceļu un tiltu infrastruktūru. Tam būs vajadzīgs gan liels finansējums, gan apjomīgi darbaspēka resursi. Šobrīd vēl nav konkrēta objektu saraksta, kas tiks remontēti vai būvēti pilnībā no jauna.

Tikmēr pašvaldībām, kuru teritorijā plānota poligona izbūve, ir bažas par gaidāmajiem būvdarbiem. Piemēram, Aizkraukles novadam lielāko satraukumu rada neziņa par ceļu remontiem. Aizkraukles novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Zālītis pauž: “Mēs nezinām, kā būs, kurā vietā, kas tiks remontēts, vai tas netraucēs vietējiem iedzīvotājiem un netraucēs arī labklājību, viņu dzīves apstākļus.”

Savukārt Jēkabpils novadā uzsver, ka poligona vajadzībām būtu nepieciešams otrs tilts pār Daugavu Jēkabpilī, jo esošais tilts nav ar pietiekamu nestspēju. Lai gan otra tilta būvprojekts jau izstrādāts, joprojām nav rasta iespēja projektu īstenot.

“Attiecībā uz jaunu tiltu Jēkabpilī šobrīd tāda lēmuma nav par to, ka tiks realizēts konkrēts projekts, bet diskusijas, protams, ir bijušas. Iespējas tiek meklētas,” stāsta Satiksmes ministrijas Drošības politiku koordinācijas nodaļas vadītājs Viktors Līpenīts.

Viņš arī atklāj: “Šobrīd esam identificējuši aktuālo situāciju attiecībā uz transporta infrastruktūru un tās spējām. Attiecīgi tagad gaidām vēl vienu tikšanos ar Aizsardzības ministriju, kur tiks konkrēti norādītas tās vajadzības, kas būs nepieciešamas militārā poligona izmantošanai un apkalpošanai. Tikai pēc tam varēsim saprast, kas ir tā infrastruktūra, kas ir jāpastiprina, un kā attiecīgi tālāk attīstības plānos šie projekti ir realizējami un īstenojami.”

Vēl viens izaicinājums, ar ko jāsaskaras pašvaldībām, ir dzīvokļu nodrošināšana karavīriem un viņu ģimenēm, kas vēlēsies dzīvot tuvāk poligonam. Jēkabpils novadā apsver iespēju piesaistīt investoru jauna īres nama būvniecībai, savukārt Aizkraukles novadā uzsver, ka tas ir tirgus jautājums, kas nebūtu jārisina pašvaldībām. Plānots, ka Sēlijas militārā poligona teritorijā ikdienā uzturēsies vairāki tūkstoši karavīru.

“Mēs runājam par 2000 karavīru, kas pastāvīgi uzturēsies šajā poligonā un militārajā bāzē, bet būs ienākošās vienības katru dienu no Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, no dažādām vienībām brauks uz šejieni, lai trenētos ar kaujas munīciju un advancētām ieroču sistēmām,” medijam “ReTV” atklāj brigādes ģenerālis Kaspars Zdanovskis.

Sēlijas militārais poligons aizņems aptuveni 25 tūkstošus hektāru plašu teritoriju Jēkabpils un Aizkraukles novadā. Poligona izveidē plānots ieguldīt ap 700 miljoniem eiro, ieskaitot sabiedroto un valsts finansējumu. Pirmie būvdarbi varētu sākties šā gada beigās vai nākamā gada sākumā.

Dalies ar šo ziņu