Polija sāk gatavot ziņojumu par PSRS nodarītajiem zaudējumiem

Konfliktu zonas
LETA/Polskie Radio
Polijas ārlietu ministra vietnieks Arkadjušs Mularčiks
Foto: Polijas ārlietu ministra vietnieks Arkadjušs Mularčiks Foto: DPA/Scanpix

Polija sākusi gatavot visaptverošu ziņojumu par zaudējumiem, ko tai nodarījusi Padomju Savienība, pirmdien paziņojis ārlietu ministra vietnieks Arkadjušs Mularčiks. Intervijā sabiedriskajam televīzijas kanālam "TVP Info" Mularčikam tika uzdots jautājums, vai Polija plāno sagatavot ziņojumu par PSRS nodarītajiem zaudējumiem, kas līdzinātos pērn publicētajam ziņojumam par nacistiskās Vācijas nodarītajiem zaudējumiem Otrā pasaules kara laikā. "Kara zaudējumu institūts gatavo šādu ziņojumu," atbildēja amatpersona.

"Ņemot vērā to, ka ziņojums par [nacistu nodarītajiem] Polijas zaudējumiem pieredzēja vācu uzbrukumu, tam jābūt pamatīgi dokumentētam ziņojumam, lai neviens to nevarētu apstrīdēt," piebilda ministra vietnieks.

Mularčiks pirmdien ieradās Vācijā, lai Bundestāgā apspriestu Berlīnei izvirzītās Polijas prasības izmaksāt reparācijas par nacistu nodarītajiem zaudējumiem.

Saskaņā ar pagājušā gada 1.septembrī publicēto ziņojumu Polija aplēsusi, ka nacistu nodarītie zaudējumi sasniedz 6 triljonus 220 miljardus 609 miljonus zlotu (aptuveni 1,3 triljonus eiro).

Šonedēļ Vācijā tiks izvērsta plaša informatīvā kampaņa, lai vāciešus iepazīstinātu ar šo ziņojumu, kas tagad pārtulkots vāciski un tiks iesniegts gan ietekmīgākajiem politiķiem, gan medijiem.

Tikmēr Krievijas Valsts domes spīkers Vjačeslavs Volodins svētdien paziņojis, ka Polija esot "nodevusi" tā dēvēto padomju atbrīvotāju vēsturisko piemiņu un ka tai nāksies rēķināties ar šīs nodevības sekām.

Valodins arī paziņojis, ka Maskavai jāieprasa no Varšavas 750 miljardus dolāru liela kompensācija par Padomju savienības ieguldījumiem Polijā un ka poļiem jāatsakoties no teritorijām, ko tie ieguva pēc Otrā pasaules kara uz sakautās Vācijas rēķina.

Dalies ar šo ziņu