Aktuāli

Krievijas izraisītā kara apskats – 21. jūnijs

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Institute for the Study of War
Krievu okupantu postījumi
Foto: Krievu okupantu postījumi Ukrainā Foto: AP/Scanpix

Krievijas spēki turpināja uzbrukumus apdzīvotām vietām gar autoceļu T1302 Lisičanska-Bahmuta, lai bloķētu Ukrainas sauszemes sakaru līnijas. Krievijas spēki uzbruka Mikolaivkai un sagrāba Vrubivku, kas abas atrodas blakus autoceļam T1302. Krievijas spēki uzsāka arī sauszemes uzbrukumus Veršinai un Semihirjai, kas atrodas aptuveni 12 km un 17 km uz dienvidiem no Bahmutas, ziņo ASV Kara izpētes institūts (Institute for the Study of War, ISW).

Krievijas spēkiem nepieciešams ieņemt T1302, lai nogrieztu Ukrainas GLOC, kas iet caur Siversku, lai pārtrauktu Ukrainas GLOC uz Lizičansku. Ukrainas ģenerālštābs arī ziņoja, ka Krievijas spēki apvienojuši 5. apvienotās armijas bataljonu taktiskās grupas (BTG) un atvilkuši 1. armijas korpusa 1. atsevišķās motorizētās strēlnieku brigādes vienības, lai atjaunotu to kaujas spējas, kas liecina, ka Krievijas spēki pašreizējās operācijās Luhanskas apgabalā cieš ievērojamus zaudējumus.

Krievijas operācijas gar Izjumas-Slovjanskas asi arvien vairāk apstājas, jo Krievijas spēki par prioritāti izvirza operācijas ap Severodoņecku. Ukrainas ģenerālštābs ziņoja, ka Krievijas spēki uzsāka neveiksmīgus sauszemes uzbrukumus pret Bohorodičnu un Doļinu (uz ziemeļiem no Slovjanskas), taču nemēģināja veikt uzbrukuma operācijas Limanas apgabalā. Ukrainas Stratēģiskās komunikācijas pārvalde ziņoja, ka Krievijas spēki no frontes līnijām Izjumas un Limanas rajonā pārvieto vairākas armijas štāba līmeņa vienības uz Svatove un Horošu, kas atrodas tikai 30-40 km uz austrumiem no Severodoņeckas un Popasnas. Šo štāba vienību pārvietošana var vēl vairāk sarežģīt Krievijas loģistikas maršrutus un karaspēka vadību Izjuma un Limanas rajonā un norāda, ka šīs vienības var turpināt pārvietot uz Severodoņeckas asi. 19. jūnija satelītuzņēmumi arī parādīja, ka Krievijas spēki Kupjanskā uzbūvējuši pontonu tiltu, kas, visticamāk, ir paredzēts, lai uzlabotu apgādes maršrutus uz Svatove pilsētu. "ISW" jau ziņoja, ka Krievijas spēki pa sauszemes sakaru līnijām izvieto papildu aprīkojumu Svatove apkārtnē, lai atbalstītu ofensīvas operācijas Severodoņeckas-Lisičanskas rajonā.

Image
Krievijas izraisītā kara situācija – 21. jūnijs
Krievijas izraisītā kara situācija – 21. jūnijs George Barros, Kateryna Stepanenko and Thomas Bergeron/Institute for the Study of War and AEI’s Critical Threats Project

Krievijas spēki turpināja koncentrēties uz Ukrainas pretuzbrukumu kavēšanu uz dienvidaustrumiem un ziemeļaustrumiem no Harkivas pilsētas. Krievijas spēki, kā ziņots, turpināja apšaudīt apdzīvotas vietas ap Harkivas pilsētu, lai kavētu ukraiņu virzīšanos.

Krievijas spēki, visticamāk, atguva Inhuletas upes austrumu krastu, kas atradās netālu no Hersonas-Mikolaivas apgabala robežas. Ukrainas ģenerālštābs ziņoja, ka Krievijas spēki apšaudīja ukraiņu pozīcijas Inhuletas upes rietumu krastā. Ieraksti, kuros redzams, kā Ukrainas spēki uzbrūk Krievijas spēkiem Andrijivkā (kas atrodas uz austrumiem no Inhuletas upes), arī norāda, ka Krievijas spēki izspieda Ukrainas spēkus uz rietumiem no upes. Krievijas spēki turpināja nostiprināt pozīcijas, veikt gaisa izlūkošanu un apšaudīt apdzīvotās vietas uz Hersonas-Mikolaivas un Hersonas-Dņipropetrovskas apgabala robežas.

Ukrainas spēki, kā ziņots, uzbruka Krievijas pozīcijām Čūskas salā Melnajā jūrā, visticamāk, lai iznīcinātu Krievijas nocietinājumus un uz salas ievietotās okupantu ieroču un tehniskās iekārtas. Ukrainas Dienvidu operatīvā pavēlniecība ziņoja, ka Ukrainas spēki turpina koncentrētu uzbrukumu Čūskas salai un 21. jūnijā nodarījuši neprecizētus postījumus Krievijas garnizonam. 20. jūnijā Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvoja, ka Krievijas pretgaisa aizsardzības sistēmas atvairīja vairāk nekā 15 Ukrainas bezpilota lidaparātu uzbrukumus salai. Krievijas amatpersonas apgalvoja, ka Ukrainas droni uzbrukuši gāzes ieguves platformām netālu no Krimas pēc tam, kad Krievijas spēki atvairīja Ukrainas mēģinājumu ieņemt Čūskas salu. "ISW" nevar neatkarīgi apstiprināt nevienu no šiem apgalvojumiem un turpina sekot situācijas attīstībai. Lielbritānijas Aizsardzības ministrija arī paziņoja, ka Ukrainas uzbrukumi Krievijas kuģiem pie Odesas krastiem ir "neitralizējuši" Krievijas spēju kontrolēt jūru un izjaukuši Krievijas plānus bloķēt Odesas apgabalu no Melnās jūras.

Krievijas okupācijas iestādes turpina aneksijas politiku Donbasā un Ukrainas dienvidos. Pašpasludinātās Hersonas apgabala militāri civilās pārvaldes vadītāja vietnieks Kirils Stremuzovs paziņoja, ka Krievijas okupētajā Hersonas apgabalā 2022. gada rudenī varētu notikt referendums par pievienošanos Krievijai. Pašpasludinātās prokrieviskās Doņeckas Tautas Republikas (DNR) vadītājs Deniss Pušilins iepriekš apgalvoja, ka DNR rīkos referendumu par apvienošanos ar Krieviju pēc "īpašās militārās operācijas" beigām Ukrainā, kas, kā viņš cer, beigsies 2022. gada ziemā - vēl viens rādītājs, ka Kremlis un tā pilnvarotās personas sagaida kara ieilgšanu. Nav skaidrs, kad un vai vispār Kremlis īstenos pilnīgu Donbasa un okupēto dienvidu Ukrainas teritoriju aneksiju, taču Krievijas okupācijas iestādes turpina izstrādāt nesaskaņotus referendumu termiņus un priekšnoteikumus. DNR Teritoriālās aizsardzības štābs arī ziņoja, ka DNR pievienojusi "DNR atbildības zonai" Lomakinu, kas atrodas uz austrumiem no Mariupoles. Joprojām nav skaidrs, vai DNR ir atbildīga par visām no jauna okupētajām apdzīvotajām vietām.

Krievijas okupācijas iestādes joprojām saskaras ar grūtībām, vervējot vietējos vietējos kolaborantus, un, lai nostiprinātu sabiedrības kontroli, tās, visticamāk, paļaujas uz Krievijas valdības personālu. Enerhodaras mērs Dmitrijs Orlovs norādīja, ka daudzi jaunieši bēg no Enerhodaras un atsakās sadarboties ar Krievijas okupācijas spēkiem. D. Orlovs ziņoja, ka Krievijas spēki ir slikti izturējušies pret Zaporižjes atomelektrostacijas atlikušajiem darbiniekiem, kuri palikuši pilsētā, lai mazinātu kodolkatastrofas risku. Ukrainas Telegram kanāls "MariupolNow" atzīmēja, ka pie Mariupoles ieradies liels Krievijas automašīnu un autobusu konvojs, kurā, iespējams, atradās Krievijas civilais personāls. Krievijas okupācijas iestādes ierīkoja Krievijas televīzijas tīklus Hersonas apgabalā un turpina atjaunot dzelzceļu Mariupolē, lai gan nespēj nostiprināt kontroli pār sabiedrību nesen okupētajās teritorijās.

Dalies ar šo ziņu