Dž. Fogo brīdina par Krievijas Jūras spēku draudiem Vidusjūras Austrumos

Konfliktu zonas
Sargs.lv/Stars and Stripes
Image
Fogo
Foto: LENNY WESTON/U.S. NAVY

Krievijas Jūras kara flotes nostiprināšanās Vidusjūras austrumos var pārvērst šo reģionu par vienu no militarizētākajām zonām pasaulē gadījumā, ja Krievijai izdosies “iecementēt” savu klātbūtni Lībijā. Par šādiem draudiem brīdinājis ASV Jūras spēku komandieris Eiropas un Āfrikas reģionā admirālis Džeimss Fogo (James Foggo), raksta ASV izdevums “Stars and Stripes”.

“Austrumu Vidusjūras reģions kļūst par vienu no pasaules karstākajiem punktiem,” brīdinājis admirālis Dž. Fogo, piedaloties Starptautiskā stratēģisko studiju institūta virtuālajā seminārā.  

“Krievija šajā reģionā izvieto visai modernu bruņojumu. Piemēram, dīzeļzemūdenes, kas ir spējīgas palaist spārnotās raķetes “Kalibr”, “Kilo” klases zemūdenes, kas var iepeldēt Eiropas valstu teritoriālajos ūdeņos un neiznirstot dot triecienu jebkurai Eiropas vai Ziemeļāfrikas galvaspilsētai. Tas iezīmē nepieciešamību saglabāt modru, ļoti spējīgu jūras spēku klātbūtni visos Eiropas ūdensceļos,” sacīja ASV Jūras spēku komandieris Eiropas un Āfrikas reģionā.

Pēc admirāļa Dž. Fogo teiktā, par Krievijas Jūras kara flotes atbalsta punktiem un pretgaisa aizsardzības pozīcijām kopš 2014. gada ir kļuvusi okupētā Krimas pussala, kā arī Tartusas osta Sīrijā. Viņš brīdināja, ka jau tuvākajā nākotnē par šādu atbalsta punktu Krievijas varas nostiprināšanai Vidusjūrā var kļūt arī Lībija, kur jau šobrīd Krievijas algotņi atbalsta feldmaršala Halifas Haftara spēkus, kurš cīnās pret starptautiski atzīto Lībijas valdību.

“Stars and Stripes” atgādina, ka vēl pirms mēneša ASV Jūras spēku pavēlniecība Eiropā un Āfrikā brīdināja, ka Krievija nosūtījusi uz Lībiju ne tikai savus algotņus, bet arī vairāk nekā 12 kara lidmašīnu. Tieši lidmašīnu nosūtīšana uz šo valsti varētu būt kā priekšvēstnesis daudz plašākai Krievijas klātbūtnei Lībijā, atzina admirālis Dž. Fogo.

“Redzot to, ko Krievija ir izdarījusi Krimā un Tartusā, padomājiet, kādus draudus tā radīs, ja iegūs pozīcijas un nostiprināsies Lībijā,” sacīja ASV Jūras spēku komandieris Eiropā un Āfrikā.

Līdz šim ASV Jūras spēku  jūras patruļas lidmašīnas vairākkārt tikušas ierautas Krievijas gaisa spēku iznīcinātāju sarīkotos incidentos, no kuriem daudzi atzīti ne vien par neprofesionāliem, bet arī bīstamiem.

Admirālis Dž. Fogo, kurš dosies pensijā pēc 39 gadu dienesta, sacīja, ka sabiedrotajiem nepieciešama jauna jūrniecības drošības stratēģija, kur tiktu rasta atbilde uz Krievijas zemūdeņu radītajiem draudiem, kā arī pieaugošo Ķīnas Jūras spēku aktivitāti Eiropā.

Dalies ar šo ziņu