Iespēja jauniešiem izbaudīt karavīra ikdienu. Noslēgusies VAM nometne Alūksnes un Kuldīgas novados

Jaunsardze
Sargs.lv
VAM nometne
Foto: Jaunsardzes centrs

11. jūnijā noslēdzās Jaunsardzes centra rīkotā valsts aizsardzības mācības (VAM) 1. mācību gada nometnes 10. klašu skolēniem un 1. vai 2. kursa audzēkņiem no profesionālajām izglītības iestādēm. Nometnes šogad norisinājās no 1. jūnija līdz 11. jūnijam militārajos poligonos “Lāčusils”, Alūksnes novadā un “Mežaine”, Kuldīgas novadā. Šogad VAM 1 nometni pabeidza 81 jaunietis “Lāčusilā” un 69 jaunieši “Mežainē”. Jaunieši pēc nometnes noslēguma atzīmēja, ka pārsteigums bijusi iespēja aizvadīt nometni īstā militārajā poligonā un priecājās par jauniegūtajām zināšanām un draugiem.

Nometņu norises laikā jaunieši papildināja savas ierindas, ieroču apmācības, šaušanas, maskēšanās, patvēruma ierīkošanas, pirmās palīdzības, orientēšanās un citas prasmes.

Jaunsargi Kristers Kalniņš un Raivis Čerņavskis, kas VAM nometnē piedalījās pirmo reizi, īpaši priecājās par nokārtoto pirmās palīdzības kursu, kas noderēs turpmāk, lai iegūtu autovadītāja apliecību. Tāpat puišus sajūsmināja lauka kaujas iemaņu un ierindas mācības padziļināta apgūšana, iespēja veidot ierakumus un augstākā līmenī šaut ar kaujas ieročiem – pilnā ekipējumā ar magazīnu maiņu.

Image
Foto: Jaunsardzes centrs

Abi jaunieši sarunā ar “Sargs.lv” atzīst, ka nebija gaidījuši nometnes norisi īstā militārajā poligonā – sākotnēji tas radījis izbīli, taču ātri vien pieraduši pie jaunās ikdienas un karavīra dienas kārtības.

“Man ļoti patika instruktori, kas spēja uztvert humoru un prasmīgi pasniegt mācību vielu. Daudzi komandas biedri, manuprāt, uztvēra visu pārāk nopietni, man patika brīvāka attieksme. Ieguvu arī jaunus draugus,” savā pieredzē par VAM nometni dalās jaunsargs Raivis Čerņavskis.

Jaunsargs Kristers Kalniņš iesaka jauniešiem visā Latvijā nebaidīties piedalīties VAM nometnē, jo tajā iespējams gūt pieredzi un jaunas zināšanas visai dzīvei.

“Uzskatu, ka programmai ir jābūt obligātai, jo daudz jauniešu mūsdienās ir pārāk dziļi iegrimuši virtuālajā pasaulē,” savu viedokli pauž nometnes dalībnieks.
Image
Foto: Jaunsardzes centrs

6. jūnijā VAM apmācāmie devās dažādās ekskursijās, atbilstoši savam novadam, iepazīstot tādus Latvijas vēsturei nozīmīgus notikumus kā Liepājas aizstāvēšana Bermontiādes laikā, Rēzeknes atbrīvošana, Cēsu kaujas un Ziemassvētku kaujas.

9. jūnijā notika Iekšlietu ministrijas prezentācijas, kurās sevi prezentēja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, Valsts policijas pārstāvji un Robežsardze, sniedzot VAM izglītojamiem iespējas uzdot interesējošus jautājumus minēto iekšlietu struktūrvienību darbiniekiem, kā arī uzzināt par karjeras iespējām.

Vakaros pēc mācībām notika dažādas saliedēšanās un iepazīšanās aktivitātes – sporta spēles, patriotisma vakari, galda spēļu vakars un citas nodarbes. Vakarā pirms nometnes noslēguma tika iekurts kopīgs ugunskurs.

Nometnes noslēguma ceremonijā VAM audzēkņus apmeklēja gan Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons, gan Jaunsardzes centra direktors pulkvedis Aivis Mirbahs. Viņi jauniešus apsveica ar nometnes pabeigšanu un jauniegūtajām zināšanām, ar kurām tie atgriezīsies savās pašvaldībās, padarot dzīves līmeni labāku visā Latvijā.

Image
Foto: Jaunsardzes centrs
“Šīs nometnes pieredze atstās lielu ietekmi uz jūsu ikdienu. Esat ieguvuši jaunus draugus, izveidojušies kā komanda. Tagad jūs zināt, uz ko varat paļauties,” savā uzrunā pauda Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs.

Šogad tiek organizētas četras valsts aizsardzības mācības nometnes, no kurām trešā - VAM23 aprobācijas nometne norisināsies no 1. jūlija līdz 23. jūlijam militārajā poligonā “Lāčusils”, Alūksnes novadā. Valsts aizsardzības mācības 23 dienu nometne apvienos divu mācību gadu noslēgumu nometnes vienā. Ceturtā nometne VAM 2.m.g. norisināsies no 26. jūlija līdz 5. augustam militārā poligonā “Mežaine”, Kuldīgas novadā.

Jau ziņots, ka valsts aizsardzības mācība 2018. gadā kā pilotprojekts tika ieviesta 13 Latvijas skolās. 2022./2023. mācību gadā valsts aizsardzības mācību kā izvēles mācību priekšmetu mācīja 147 Latvijas skolās, kurās to apguva aptuveni 10,5 tūkstoši skolēnu.

Image
Foto: Jaunsardzes centrs

Valsts aizsardzības mācības mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošas valsts aizsardzības kontekstā.

2020. gada 3. decembrī Saeima pieņēma Valsts aizsardzības mācības un Jaunsardzes likumu, kas paredz, ka no 2024. gada 1. septembra valsts aizsardzības mācības priekšmeta apguve vidējās izglītības programmās būs obligāta.

Dalies ar šo ziņu