Baltkrievija aptur dalību Līgumā par konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem Eiropā

Ārvalstīs
LETA/AFP
Baltkrievijas karavīri kopīgās mācībās ar Krievijas karavīriem
Foto: AFP/Scanpix

Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko parakstījis dekrētu, ar kuru aptur Baltkrievijas dalību līgumā, kas ierobežo konvencionālo bruņoto spēku izvietošanu Eiropā.

Lukašenko parakstījis dekrētu 24. maijā, un šodien tas tika publicēts oficiālajā valdības tīmekļa vietnē.

Līgums par konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem Eiropā (CFE), ko NATO un Varšavas pakta valstis parakstīja Aukstā kara beigās 1990. gadā, ierobežo tanku, kaujas lidmašīnu un citas militārās tehnikas skaitu, ko var izvietot starp Atlantijas okeānu un Urālu kalniem.

Kopš Lukašenko "pārvēlēšanas" 2020. gadā, Baltkrievija arvien vairāk tuvinājusies Maskavai un nodrošināja Krievijai placdarmu, Maskavai uzsākot atkārtoto iebrukumu Ukrainā. Krievija savukārt sniedz finansiālu, militāru un diplomātisku atbalstu Lukašenko režīmam.

Maskava 2007. gada decembrī vienpusēji pārtrauca dalību CFE, paziņojot, ka sper šādu soli pēc tam, kad Rietumvalstis un NATO dalībvalstis atteicās ratificēt 1999. gadā grozītā līguma jauno versiju.

Krievija apgalvoja, ka šīs valstis kā nosacījumu jaunās versijas ratificēšanai izvirzīja Krievijas spēku izvešanu no Moldovas Piedņestras reģiona un Gruzijas. Krievija 2008. gadā nosūtīja karaspēku uz Gruzijas Abhāzijas un Dienvidosetijas reģioniem.

Krievijas diktators Vladimirs Putins oficiāli apstiprināja Krievijas izstāšanos no līguma 2023. gada maijā.

Dalies ar šo ziņu