Britu elektroniskās izlūkošanas dienests: Putins zaudē informācijas karu pret Ukrainu

Ārvalstīs
LETA/REUTERS
Krievijas diktators Vladimirs Putins
Foto: REUTERS/Scanpix

Krievija karā pret Ukrainu nav spējusi gūt panākumus kibertelpā, piektdien paziņojis Lielbritānijas Valdības sakaru centra (GCHQ) vadītājs Džeremijs Flemings.

Komentārā, kas publicēts žurnālā "The Economist", Flemings norāda, ka Maskavas uzsāktajā karā savas kiberspējas pielieto gan Krievija, gan Ukraina.

"Līdz šim [Krievijas] prezidents [Vladimirs] Putins informācijas karā visās jomās Ukrainā un Rietumos ir zaudējis. Lai gan tas ir iemesls svinībām, mēs nedrīkstam nenovērtēt to, kā krievu dezinformācijai veicas citur pasaulē," atzinis Fleminsgs, kura vadītā iestāde ir atbildīga par elektronisko izlūkošanu un drošību.

"Tieši tāpat kā tās sauszemes iebrukums, Krievijas sākotnējie plāni tīmeklī, šķiet, ir izgāzušies. Uzbrukumu kiberieroču izmantošana no valsts [Krievijas] puses bijusi bezatbildīga un nešķirojoša," raksta GCHQ šefs.

Viņš norāda, ka Ukrainas valdības datorsistēmu paralizēšanai Krievija izmantojusi ļaunatūru "WhisperGate".

Fleminsgs atgādina, ka tos pašus instrumentus Krievija izmantojusi Sīrijā un Balkānos un ka dezinformācijas izplatīšana tīmeklī esot galvenā krievu stratēģija.

Taču GCHQ spējusi laikus to pārtvert un savlaicīgi par to brīdināt.

Neiedziļinoties detaļās, Flemings uzsvēris, ka Lielbritānijas Kiberspēki spēj dot Krievijai prettriecienu, izmantojot uzbrukuma kiberieročus.

Dalies ar šo ziņu