ASV valsts sekretāra amata kandidāts aicina pagarināt ASV un Krievijas kodolieroču līgumu

Ārvalstīs
LETA/AFP
Image
kodolieroči
Foto: AP/Scanpix

Jaunievēlētā ASV prezidenta Džo Baidena administrācija centīsies pagarināt Stratēģiskā bruņojuma ierobežošanas līguma (START) termiņu, kas ir pēdējais ASV un Krievijas kodolieroču kontroles līgums, sacīja ASV valsts sekretāra amata kandidāts Entonijs Blinkens. Esošā līguma termiņš beidzas 5. februārī.

Ar "START" ASV un Krievijai noteikti kodolarsenālu griesti ievērojami zemākā līmenī nekā Aukstā kara laikā, kad to apjoms bija sasniedzis kulmināciju.

Krievijas prezidents Vladimirs Putins pērn ierosināja uz gadu pagarināt līguma termiņu.

"Man šķiet, ka mēs centīsimies panākt tā pagarinājumu," Senāta Ārlietu komitejas sēdē, kurā tika izskatīts jautājums par viņa apstiprināšanu amatā, sacīja Blinkens.

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija bez sekmēm centusies panākt, lai līgumam pievienojas Ķīna. Tās bruņotie spēki strauji palielinās, tomēr tie joprojām ir krietni mazāki par Krievijas un ASV armijām.

Trampa administrācija pagājušā gada nogalē izrādīja vēlmi pagarināt līguma termiņu, tomēr vēlējās, lai tas tiktu saistīts ar Krievijas apņemšanos apturēt militāro jaudu palielināšanu pārejas posmā.

"Sargs.lv" jau rakstīja, ka arī NATO ģenerālsekretārs J. Stoltenbergs pagājušā gada nogalē norādīja, ka “New START” līgums beigsies 2021. gada februārī. "Mēs atbalstām ASV un Krievijas centienus meklēt šī līguma turpināšanas iespējas. Nedrīkstam pieļaut situāciju, kurā kodolgalviņu skaitu neregulē neviens līgums,” viņš uzsvēra.

Dalies ar šo ziņu