DAIF Latvija: Aizsardzības industrijas produktu pieprasījums ES un NATO būtiski pieaug

Uzņēmējdarbība un inovācijas
Sargs.lv

No 13. līdz 17.jūnijam Parīzē notiekošajā starptautiskajā militāro un drošības uzņēmumu izstādē ‘’EUROSATORY 2022’’ būs apskatāms arī Latvijas paviljons. Eiropas Savienībā (ES) lielākajā aizsardzības un drošības nozarēm veltītajā izstādē Latvijas nacionālajā stendā tiks demonstrēti astoņu uzņēmumu produkti un pakalpojumi. Plānots, ka izstādi apmeklēs arī Aizsardzības ministrijas vadība un Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, kā arī plaša uzņēmēju delegācija.

Latvijas nacionālajā paviljonā F803, kas atradīsies 5A zālē, savus produktus un pakalpojumus prezentēs:

  • SIA ‘’Brasa Defence Systems’’, demonstrējot jaunākos produktus kājnieku kaujas apģērba un modulāro ekipējuma sistēmu jomā un daudzfunkcionālu sauszemes bezpilota platformu dažādām militārām aplikācijām, kas pilnveido sauszemes spēku vienību kaujas spējas.
  • SIA ‘’Belss’’ kā militārais integrators demonstrēs galvenās kompetences jomas - militāro komunikāciju, sistēmu integrāciju, mobilo militāro nometņu risinājumus, RCWS, individuālā karavīru ekipējuma piegādes, integrēto loģistikas atbalstu, projektēšanu un būvniecību.
  • SIA ‘’Catch Smart’’ iepazīstinās ar IT risinājumiem, sistēmu izstrādes un integrācijas pakalpojumiem, tostarp “The Oversee” platformu. Uzņēmumam ir vairāk nekā 100 veiksmīgu digitālās transformācijas projektu procesu optimizācijai valsts un biznesa sektoros.
  • SIA ‘’Edge Autonomy’’ kā līderis mazajā fiksēto spārnu bezpilotu lidaparātu segmentā demonstrēs Latvijā izstrādātās un ražotās apakšsistēmas, stabilizētas EO/IR kameras un piederumus bezpilota un pilotējamo gaisa kuģu nozarei, kas šobrīd tiek piegādātas vairāk nekā 57 valstīm. Uzņēmumā radītās sistēmas un risinājumi izlūkošanai, novērošanai tiek izmantoti militārām un robežapsardzības operācijām. Ņemot vērā starptautisko izaugsmi, uzņēmumam izstādē būs arī individuāls stends - C710 (zālē 5A).
  • VAS ‘’Elektroniskie sakari’’ demonstrēs radiofrekvenču spektra pārvaldības pakalpojumus, ņemot vērā valdības un klientu vajadzības, kā arī radītos priekšnoteikumus elektronisko sakaru tirgus attīstībai.
  • SIA ‘’Latvijas Mobilais Telefons’’ kā mobilais inovators piedāvās pilnu telekomunikāciju un IT pakalpojumu spektru. Tiks demonstrēta pieredze 5G iespējotu risinājumu izstrādē dažādās jomās, tostarp sabiedrības drošībā un aizsardzībā.
  • SIA ‘’Riot Engineering’’ demonstrēs risinājumus sarežģītām video novērošanas ekosistēmām.
  • SIA ‘’Rīgas Dīzelis DG’’ demonstrēs kompetences dīzeļģeneratoru, propulsijas sistēmu un aprīkojuma ražošanā jūras, sauszemes un aizsardzības vajadzībām. Paviljonā būs iekārtas un modernizācijas risinājumi, kas pēc pasūtījuma izstrādāti un ražoti atbilstoši armijas tehniskajai specifikācijai un projekta kritērijiem.

Piecu dienu laikā ieplānotas uzņēmumu tikšanās, virkne divpusējo delegāciju apmaiņas ar DAIF Latvija starptautiskajiem sadarbības partneriem - Eiropas Savienības un Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) valstu aizsardzības industriju organizācijām, lai veicinātu sadarbību NATO iniciatīvu un Eiropas Aizsardzības fonda un prioritāšu īstenošanā. DAIF Latvija vadība apmeklēs asociēto biedru INTRACOM DEFENCE, Rheinmetall BAE Systems Land, KONGSBERG, Lockheed Martin Corporation, Rotary & Mission Systems Business Area, RAFAEL ADVANCED DEFENSE SYSTEMS, Patria, Tatra, Thales, SAAB un Uvision Air ekspozīciju, aizsardzības piegādes ķēdēs iekļaujot uzņēmumus ar augstu pievienoto vērtību.    

Izstādes apmeklētājiem būs arī iespēja iepazīties ar Latvijas uzņēmumu piedāvājumu un drošības un aizsardzības industriju produktu E-katalogu, kas izstrādāts DAIF Latvija projekta ‘’Latvijas Drošības un aizsardzības klastera izveide’’ (DAK) ietvaros. Tiešsaistes katalogā informāciju par saviem produktiem drošības un aizsardzības vajadzībām ievieto un aktualizē Latvijas uzņēmumi, kuri ražo produktus vai sniedz pakalpojumus, iekļaujas duālā pielietojuma produktu piegādes ķēdēs vai nodrošina tehnoloģiju pārnesi.

Kā norāda DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle, pēc četriem gadiem industrija, armijas un drošības sektori no 63 valstīm tagad sastopas jaunā realitātē.

Pandēmijā rūdītiem aizsardzības un drošības uzņēmumiem ir jauni izaicinājumi – jāsniedz produkti un risinājumi, kuriem jāņem vērā mācības no Ukrainas atbrīvošanas, jāuzlabo migrācijas kontrole, jāmazina ietekme uz klimata pārmaiņām, jānovērš pieaugošie hibrīdapdraudējumi fiziskajā un kibertelpā,” viņa saka.

Pieprasījums pēc aizsardzības un drošības uzņēmumu produktiem ir būtiski pieaudzis karadarbības Ukrainā dēļ. ES un NATO dalībvalstis būtiski kāpina valsts budžeta ieguldījumu aizsardzībā, pieaug arī starptautisko organizāciju investīcijas inovatīvu tehnoloģiju attīstībā. Izstādē tiks demonstrēti 500 produkti, piedalīsies 78 jaunuzņēmumi, kas prezentēs biznesa idejas. ‘’EUROSATORY 2022’’ plāno apmeklēt 98 721 viesi no 153 valstīm. Tās ietvaros norisināsies arī vairāk nekā 70 tematiskās konferences.

DAIF Latvija iespēju aizsardzības un drošības uzņēmumiem būt pamanītiem Latvijas nacionālajā paviljonā izstādē ‘’EUROSATORY 2022’’ sniedz, pateicoties Aizsardzības ministrijas un Ministru kabineta atbalstam.

Paviljona atklāšanā klātienē un tiešsaistē plānota 13. jūnijā, plkst. 13.00, un tajā piedalīsies Aizsardzības ministrijas parlamentārā sekretāre Baiba Bļodniece un Latvijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Francijas Republikā Eduards Stiprais.

Ņemot vērā, ka pēc 2020.gadā notikušā pirmā aizsardzības industrijas hakatonā “Garage48 Defence Makeathon 2020”, ko organizēja Aizsardzības ministrija, DAIF Latvija un Rīgas Tehniskā universitāte, sākās Covid 19 pandēmija, DAIF Latvija nevarēja nodrošināt mehatona uzvarētāja dalību izstādē ‘’EUROSATORY 2018’’, kas tika atcelta.

Pateicoties DAK finansējumam, žūrijas vērtējumā labākās komandas “Radio Silence” pārstāvis apmeklēs EUROSATORY 2022’’. Atgādinām, ka komanda demonstrēja prototipu – lāzera komunikācijas sistēmu, kas spēj pārraidīt informāciju desmitiem kilometru attālumā, arī ārpus redzamības zonas. DAIF Latvija un DAK ir gandarīti sekmēt jauno zinātnieku un studentu iesaisti drošības un aizsardzības industrijai nozīmīgu pētījumu veikšanā un inovatīvu risinājumu attīstībā.

EUROSATORY ir Eiropā vadošā, starptautiskā aizsardzības un drošības nozares izstāde, kas notiek ik pēc diviem gadiem Parīzē - Nord Villepinte izstāžu centrā. Pēdējā izstāde norisinājās 2018. gadā un DAIF Latvija tajā organizēja pirmo nacionālo paviljonu.

DAIF Latvija ir vienīgā drošības un aizsardzības industriju un zinātni pārstāvošā organizācija nacionālā un starptautiskā līmenī, kas pašlaik apvieno 100 biedrus – uzņēmums, izglītības un pētniecības iestādes, un 12 ievērojamus ārvalstu militāros ražotājus.

DAIF Latvija nacionālā līmenī aktīvi sadarbojas ar Aizsardzības ministriju, Iekšlietu ministriju, Ārlietu ministriju, Ekonomikas ministriju, Izglītības un zinātnes ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju un LR Saeimu. Starptautiski DAIF Latvija pārstāv Latvijas industriju NATO Industrijas padomnieku grupā, Zinātnes un tehnoloģiju organizācijā. Eiropas līmenī konsultācijas norisinās ar Eiropas Komisijas Aizsardzības industrijas un kosmosa ģenerāldirektorātu un Eiropas Aizsardzības aģentūru, kā arī nodrošina divpusēju sadarbību ar atbilstošām organizācijām ārvalstīs.

DAIF Latvija īsteno Eiropas Savienības fonda projektu Nr.3.2.1.1/16/A/001 „Latvijas Drošības un aizsardzības klastera izveide’’. Latvijas Drošības un aizsardzības klasterī (DAK) šobrīd apvienojušies MVU un augstākās izglītības iestādes.  DAK mērķi ir radīt priekšnosacījumus uzņēmumu eksporta, inovāciju un produktivitātes pieaugumam. DAK ietvaros specializējamies jaunās attīstības jomās – kiberaizsardzība un viedie materiāli.

Dalies ar šo ziņu