NATO aptur dalību Līgumā par konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem Eiropā

NATO
LETA/AP
Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes pašgājējhaubice M109 kaujas šaušanas laikā mācībās "Stiprais Grifs"
Foto: št.vsrž. Gatis Indrēvics / Aizsardzības ministrija

Pēc Krievijas izstāšanās no Līguma par konvencionālajiem bruņotajiem spēkiem Eiropā (CFE) NATO otrdien arī oficiāli apturējusi savu dalību šajā līgumā.

NATO paziņoja, ka tās dalībvalstis, kas parakstīja līgumu, aptur dalību tajā.

Vairums no 31 NATO dalībvalsts ir parakstījušas CFE, kas ierobežo konvenciālā smagā bruņojuma izvietošanu Eiropā. Tas attiecas uz tankiem, bruņutransportieriem, smago artilēriju, kara lidmašīnām un helikopteriem. Līgums tika parakstīts 1990.gada novembrī, bet pilnībā tika ratificēts tikai divus gadus vēlāk.

NATO norādīja, ka situācija, kurā sabiedroto valstis ievēro līgumu, bet Krievija to nedara, nebūtu ilgtspējīga.

Krievija jau 2007.gadā apturēja savu dalību CFE un kopš 2015.gada nepiedalījās CFE konsultāciju grupas darbā. Šodien Krievijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Maskava ir pabeigusi izstāšanos no līguma.

Reaģējot uz to, NATO paziņoja, ka sabiedrotie, kas ir parakstījuši līgumu, plāno apturēt dalību tajā uz tik ilgu laiku, cik tas būs nepieciešams, saskaņā ar savām tiesībām, un šo lēmumu pilnībā atbalsta visi NATO sabiedrotie.

NATO uzsvēra, ka tās dalībvalstis joprojām ir apņēmušās "samazināt militāro risku un novērst nepareizu izpratni un konfliktus".

Pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma sākuma Ukrainā pagājušā gada februārī Putins uzdeva militārās rūpniecības uzņēmumiem strauji paātrināt smagā bruņojuma ražošanu.

Kā ziņots, gada sākumā Maskava apturēja savu dalību arī Krievijas un ASV noslēgtajā Stratēģiskā bruņojuma samazināšanas līgumā (START).

Dalies ar šo ziņu