Aktuāli

Krievijā oficiāli atklātas militārās mācības “Zapad 2021”

Militārās mācības
Sargs.lv/REUTERS
Krievijas helikopteri Mi-8 veic raķešu triecienus
Foto: Foto: Erik Romanenko/TASS/Scanpix

Krievija un Baltkrievija ceturtdien formāli atklāja nedēļu garās plašā mēroga militārās mācības “Zapad 2021”, kas norisināsies abu valstu Rietumu kara apgabalu poligonos, kā arī Baltijas jūrā, ziņo “Reuters”.

Militāro mācību atklāšanas pasākumu apmeklēja abu valstu bruņoto spēku vadība.

Plānots, ka mācību aktīvā fāze noritēs līdz pat 16. septembrim. “Reuters” atgādina, ka tās notiek laikā, kad saasinājušās attiecības starp Baltkrieviju un Rietumu valstīm.

Saskaņā ar Krievijas aizsardzības ministrijas teikto, kopumā mācībās iesaistīsies aptuveni 200000 karavīru, 80 lidmašīnas un helikopteri, kā arī 15 kuģi un teju 300 kaujas tanki.

Mācību laikā paredzēti kaujas šaušanas vingrinājumi. Mācības “Zapad 2021” būs kulminācija iepriekšējo trīs mēnešu laikā aizvadītajam mācību ciklam.

Kā ziņo Krievijas aizsardzības ministrija, mācībās “Zapad 2021” piedalīsies arī karavīri no Armēnijas, Indijas, Kazahstānas un Mongolijas.

Tikmēr NATO amatpersonas brīdina, ka, ņemot vērā šā gada sākumā savilkto karaspēku pie Ukrainas robežām, kā arī savstarpēji saspīlētās pušu attiecības, šo mācību laikā pastāv ļoti augsts savstarpējo incidentu risks, kas varētu pāraugt daudz plašākā krīzē.

Krievijas aizsardzības ministra vietnieks Nikolajs Pankovs gan turpina uzsvērt, ka mācību “Zapad 2021” mērķis ir vērsts uz aizsardzības operācijām, ļaujot Maskavai un Minskai uzlabot savstarpējo sadarbību militārajā jomā.

Tikmēr analītiķi norāda, ka Baltkrievijas iesaiste šajās mācībās vēl vairāk uzsver arvien ciešāko tuvināšanos ar Maskavu.

Šobrīd Kremlis ir kļuvis par nozīmīgāko Baltkrievijas pašpasludinātā prezidenta Aleksandra Lukašenko sabiedroto pēc tam, kad viņš pēc pērn augustā notikušajām prezidenta vēlēšanām, kurās tika konstatēta plaša rezultātu falsifikācija, ieguva sesto prezidentūras termiņu. A. Lukašenko režīms kopš tā laika nežēlīgi apspiež jebkura veida pilsoniskās sabiedrības protestus, izrēķinoties ar to dalībniekiem un režīma kritiķiem, kā arī vajā režīma oponentus ārvalstīs. Par to Rietumvalstis Baltkrievijai piemērojusi virkni dažādu ekonomisko sankciju.

“Salīdzinot ar 2017. gadu, kad A.Lukašenko pat īsti nevēlējās piedalīties iepriekšējās mācībās “Zapad”, šogad viņš ir kļuvis par vienu no to lielīgākajiem aizstāvjiem, pastāvīgi atgādinot, cik svarīgs ir šis vingrinājums, lai iebiedētu Rietumus, " sacīja domnīcas “Chatham House” pētnieks Matjē Buljē (Mathieu Boulegue).

“Zapad 2021” oficiālā atklāšanas ceremonija sakrīt ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Lukašenko sarunām Kremlī par abu valstu daudz ciešāku integrāciju.

“Sargs.lv” jau iepriekš rakstīja, ka Baltijas valstis, Polija un citas NATO dalībvalstis norādīja, ka mācību “Zapad 2021” patiesie mērķi visdrīzāk nav bruņoto spēku treniņi aizsardzības operācijām, kā to turpina apgalvot Krievija un Baltkrievija, bet gan sagatavošanās uzbrukuma veikšanai. Par to liecina gan iesaistītais karaspēka daudzums, ieroču veidi, caurredzamības trūkums, kā arī līdzšinējās mācībās izspēlētie scenāriji.

Amatpersonas uzsver – apstākļos, kad Baltkrievija, visticamāk ar plašu Krievijas atbalstu, ir izvērsusi hibrīduzbrukumus pret Baltijas valstīm un Poliju, turpinot pretlikumīgi iepludināt šajās valstīs Tuvo Austrumu migrantu masas, abu pušu starpā pastāv augsts incidentu risks, kas var izraisīt daudz plašāku eskalāciju.

Dalies ar šo ziņu