Ekskluzīvi kadri: Baltkrievijas varas iestādes spiež migrantus pāri Latvijas robežai

Latvijā
Sargs.lv
Baltkrievu militarizēto vienību pārstāvji virza migrantus pār Baltkrievijas robežu ār Latviju
Foto: Foto: Valsts robežsardze

Valsts robežsardze kopā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) pēdējo dienu laikā uz Latvijas un Baltkrievijas robežas konstatējusi vairākkārtējus gadījumus, kad Baltkrievijas militarizēto vienību pavadībā pār Latvijas un Baltkrievijas robežu tiek mēģināts pārvirzīt migrantus no Tuvo Austrumu valstīm. To pierāda “Sargs.lv” rīcībā nonākušie Valsts robežsardzes darbinieku safilmētie videomateriāli no abu valstu robežas.

Kopš šā gada jūlija Baltkrievijas varas iestādes apzināti organizējušas nelegālo migrantu plūsmu pār Latvijas un Lietuvas robežām. Šāda rīcība uzskatāma kā daļa no Baltkrievijas hibrīdoperācijas, kas vērsta pret Baltijas valstīm, Poliju, NATO un Eiropas Savienību.

Videomateriālos redzams, ka Baltkrievijas militarizēto vienību pavadībā migranti tiek pārvietoti uz Baltkrievijas robežu ar Latviju, neļaujot tiem nokļūt atpakaļ Baltkrievijas teritorijā.

 

Kā liecina iegūtie videomateriāli, šādi mēģinājumi ar varu “iestumt” Latvijas teritorijā nelikumīgos robežpārkāpējus bijuši vairākkārtēji.

Vienā no gadījumiem vismaz trīs ar “Kalašņikova” tipa triecienšautenēm bruņotu personu pavadībā pa dzelzceļa līniju Latvijā tika mēģināts ievest piecu migrantu grupu.

Savukārt citā video materiālā redzami trīs Baltkrievijas dienestu darbinieki, kuri  tērpušies pūļa izdzenāšanai domātā aprīkojumā, kā arī bruņojušies ar stekiem un vairogiem, mēģinot pārdzīt pāri Baltkrievijas un Latvijas robežai aptuveni 10 cilvēku lielu migrantu grupu.

Jau citā vietā uzņemtajā Valsts robežsardzes video redzams, ka pie Baltkrievijas un Latvijas robežas ķēdē sastājušies 15-16 Baltkrievijas dienestu kaujinieki, kuri tērpušies pūļa izdzenāšanas ekipējumā ar ķiverēm un seju aizsedzošām balaklavām, bruņoti ar vairogiem un stekiem. Šo Baltkrievijas dienestu darbinieku priekšā uz Baltkrievijas robežas ar Latviju tikpat liela migrantu grupa.

Visos videomateriālos redzami tikai Baltkrievijas militarizēto vienību kaujinieki.

Nevienā no video nav redzams, ka nelikumīgie robežpārkāpēji šķērsotu Latvijas Republikas valsts robežu.

“Sargs.lv” jau rakstīja, ka līdzīga Baltkrievijas robežsargu rīcība iepriekš konstatēta arī uz Baltkrievijas un Polijas robežas, kur vienā no uzņemtajiem video pūļa izdzenāšanai domātā ekipējumā tērpies Baltkrievijas robežsargs, nekaunoties no medijiem Lietuvas pusē, tiešā tekstā aicina migrantus doties Lietuvas virzienā.

Iepriekš, reaģējot uz Rietumvalstu noteiktajām sankcijām par pērnā gada augustā notikušo prezidenta vēlēšanu viltošanu, vardarbīgām opozīcijas pārstāvju represijām un “Ryanair” lidmašīnas nolaupīšanu, kurā atradās Baltkrievijas opozicionārs Romāns Portasevičs kopā ar savu dzīvesbiedreni, Baltkrievijas diktators Aleksandrs Lukašenko šā gada jūnijā Brestas cietoksnī sarīkotā, nacistiskās Vācijas uzbrukuma Padomju Savienībai 80. gadskārtai, veltītā ceremonijā sacīja – Baltkrievija vairs neaizsargās Eiropu no nelegālo robežšķērsotāju plūsmas, narkotiku un kodolmateriālu kontrabandas.

"Tās (Rietumvalstis) šodien iekaucās. Ai, baltkrievi tās neaizsargā! Uz Lietuvu, Latviju un Poliju ir metušies tūkstošiem nelegālo migrantu. Tās prasa, lai mēs tās aizsargātu no kontrabandas, no narkotikām. No Atlantijas otras puses dzirdams signāls: “Palīdziet, kā bija agrāk, aizturiet kodolmateriālus, lai tie nenokļūtu Eiropā! Tā vien gribas pajautāt – vai jūs tur vispār esat zaudējuši sajēgu? Jūs pret mums izraisījāt hibrīdkaru un prasāt, lai mēs jūs aizsargātu kā agrāk? [..] "Mēs apturējām narkotikas un migrantus, tagad jūs paši tos ķersiet. [..] Tūkstošiem imigrantu steidzas Latvijas, Lietuvas un Polijas virzienā," paziņoja Baltkrievijas pašpasludinātais prezidents.

Saasinoties migrācijas krīzei uz Latvijas un Baltkrievijas robežas, valdība šonedēļ Latvijas pašvaldībās, kuras robežojas ar Baltkrieviju, ieviesusi ārkārtas stāvokli un atbalstam Valsts robežas apsardzei piesaistījusi Nacionālos bruņotos spēkus.

Dalies ar šo ziņu