Saeima konceptuāli atbalsta rosinājumu noteikt sodu par karavīru formastērpu prettiesisku valkāšanu

Nozares politika
LETA
formastērps
Foto: Foto: Aizsardzības ministrija

Saeima 27. aprīlī konceptuāli atbalstīja cīņai pret hibrīdkara draudiem sagatavotos likuma grozījumus Militārā dienesta likumā, kas paredz līdz 2000 eiro sodu par karavīru formastērpa prettiesisku valkāšanu.

Saeima konceptuāli atbalsta rosinājumu noteikt 2000 eiro sodu par karavīru formastērpu prettiesisku valkāšanu

Parlaments šodien konceptuāli atbalstīja arī līdzīgus grozījumus Zemessardzes likumā, kas paredz, ka par Zemessardzes atšķirības zīmju prettiesisku apriti - pasūtīšanu, izgatavošanu, iegādi vai izplatīšanu - piemēros naudas sodu fiziskajām personām līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām līdz 20 000 eiro.

Savukārt par Zemessardzes atšķirības zīmju prettiesisku valkāšanu varēs piemērot naudas sodu līdz 2000 eiro.

Aizsardzības ministrijas (AM) sagatavotie grozījumi paredz, ka par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu prettiesisku apriti varēs piemērot naudas sodu fiziskajām personām līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām - līdz 20 000 eiro.

Savukārt par karavīra formas tērpa vai tā sastāvdaļu prettiesisku valkāšanu AM rosina piemērot sodu līdz 2000 eiro.

Par atšķirības zīmju prettiesisku apriti AM rosina piemērot naudas sodu fiziskajām personām līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām - līdz 20 000 eiro.

Savukārt par atšķirības zīmju prettiesisku valkāšanu plānots piemērot sodu līdz 2000 eiro.

Pašlaik Administratīvo pārkāpumu kodekss paredz atbildību tikai par karavīra formas tērpa, atšķirības zīmju un zīmotņu izgatavošanas prettiesisku pasūtīšanu. Par to var piemērot naudas sodu līdz 210 eiro, taču, ja pārkāpums izdarīts atkārtoti gada laikā, tad pārkāpējam var noteikt 350 eiro sodu.

Izvērtējot kodeksā ietvertā administratīvā pārkāpuma sastāvu un sankciju, konstatēts, ka ar to nepietiek, lai atturētu personas no karavīra formas tērpa un atšķirības zīmju nelikumīgas izmantošanas, tāpēc administratīvā pārkāpuma sastāvs paplašināts un palielinātas sankcijas līdz maksimāli iespējamam apmēram, norāda AM.

Valkājot karavīra formas tērpu, tā sastāvdaļas vai atšķirības zīmes, ja to dara Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) nepiederoša persona un ārvalstis, Latvijas sabiedrība tiktu maldināta par šo personu piederību NBS. Karavīruformas tērpa un atšķirības zīmju prettiesiska aprite var būt priekšnoteikums turpmākai prettiesiskai karavīra formas tērpa un atšķirības zīmju lietošanai.

AM atgādina, ka kopš 2014.gada Eiropā pastāv hibrīdkara draudi. Viens no hibrīdkara izpausmes veidiem ir informatīvo pasākumu īstenošana, lai maldinātu politiskus un militārus līderus, kā arī sabiedrību. Piemēram, kamuflāžas apģērbos tērptu cilvēku izmantošana maldinošo vai valsts drošību apdraudošo darbību veikšanā.

AM Preses nodaļā aģentūrai LETA skaidroja, ka sods būs paredzēts par NBS karavīra formas tērpa vai to sastāvdaļu, piemēram, bikšu vai jaku, prettiesisku apriti vai valkāšanu. Sods netiks piemērots par kamuflāžas, piemēram, makšķernieku, mednieku un tamlīdzīgu apģērbu valkāšanu vai apriti.

Prettiesiska valkāšana ir normatīvajiem aktiem neatbilstoša formastērpa valkāšana. Atvaļināts karavīrs vai bijušais zemessargs ir tiesīgi valkāt karavīra formas tērpu ar atšķirības zīmēm tikai tādās situācijās un veidos, kādos to nosaka tiesību akti, piemēram, bijušais karavīrs to var darīt, ja guvis nopelnus dienesta laikā vai dienesta laikā ieguvis invaliditāti.

Grozījumi Militārā dienesta likumā nestāsies spēkā, kamēr nebūs stājies spēkā Administratīvo pārkāpumu procesa likums.

Deputāti konceptuāli atbalsta soda par nelikumīgu iekļūšanu armijas bāzēs palielināšanu līdz 2000 eiro.

Saeima 27.aprīlī konceptuāli atbalstīja grozījumus Nacionālo bruņoto spēku likumā, kas paredz no 70 līdz 2000 eiro palielināt naudas sodu par nelikumīgu iekļūšanu Latvijas armijas bāzēs.

Aizsardzības ministrijas skatījumā, ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, pašlaik Administratīvo pārkāpumu kodeksā noteiktā sankcija par patvaļīgu iekļūšanu militārajos vai NBS apsargājamos objektos ir nesamērīgi maza un to varētu uzskatīt par efektīvu prevencijas līdzekli tikai tajā gadījumā, ja persona iekļūst militārajā vai NBS apsargājamā objektā aiz neuzmanības.

Personai, kas tīši patvaļīgi iekļuvusi militārajā vai NBS apsargājamā objektā, ir nepieciešams paredzēt bargāku sankciju, uzskata AM un atgādina, ka 2015.gada jūnijā notika provokācija, kad divi Krievijas pilsoņi mērķtiecīgi un nesankcionēti iekļuva Ādažu militārās bāzes teritorijā, pārkāpjot pāri žogam.

Likumprojekts paredz mainīt administratīvās atbildības apmēru par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos vai NBS apsargājamos objektos, nosakot maksimālo sankciju - līdz 2000 eiro.

Savukārt gadījumos, kad tiks konstatēta militāro objektu bojāšana var tiks traucēts NBS pilnvērtīgi veikt savus uzdevumus, likumprojekts paredz piemērot naudas sodu - fiziskajām personām līdz 2000 eiro, bet juridiskajām personām līdz 20 000 eiro.

Pašlaik Administratīvo pārkāpumu kodekss par patvaļīgu iekļūšanu militārajos objektos vai militārās policijas apsargājamās teritorijās paredz brīdinājumu vai naudas sodu līdz 70 eiro. Savukārt par militāro objektu aprīkojuma bojāšanu var piemērot naudas sodu līdz 280 eiro.

Šīs izmaiņas ir saistītas ar likumprojekta "Administratīvo pārkāpumu procesa likums" gaidāmo pieņemšanu.

Dalies ar šo ziņu