Lietuvas amatpersonas: Krievija Kaļiņingradas apgabalā pastāvīgi izvieto raķešu kompleksus "Iskander

Ārvalstīs
LETA--BNS

Iskander
Foto: LETA/Scanpix/AFP/Reuters

Krievija pirmdien Kaļiņingradas apgabalā izvieto raķetes "Iskander", kas spēj nest kodollādiņus, turklāt šoreiz gatavojas dislocēt tās uz pastāvīgu palikšanu, paziņojusi Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite un aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis.

Lietuvas amatpersonas: Krievija Kaļiņingradas apgabalā pastāvīgi izvieto raķešu kompleksus "Iskander"

"Tieši šodien pusdienlaikā Kaļiņingradā tiek pastāvīgi dislocētas raķetes "Iskander". Tas nozīmē apdraudējumu ne tikai Lietuvai, bet pusei Eiropas valstu," prezidente sacījusi žurnālistiem Jonavas rajona Ruklā, kur pirmdien tiek atzīmēta pirmā gadskārta kopš NATO daudznacionālā bataljona dislocēšanas Lietuvā.

Kā norādījis Lietuvas aizsardzības ministrs, iepriekš Krievija šos operatīvi taktiskos raķešu kompleksus Kaļiņingradas apgabalā dislocēja tikai uz mācību laiku, bet "šai reizē situācija ir citāda - tā ir pastāvīga dislokācija ar visu nepieciešamo infrastruktūru".

Pēc viņa teiktā, bija paredzēts, ka plkst.12 raķešu kompleksi tiks izkrauti Kaļiņingradas ostā.

Lietuvas izlūkdienesti iepriekš norādījuši, ka "Iskander" dislocēšana Kaļiņingradas apgabalā ir potenciāli bīstama galvenokārt tādēļ, ka tos var izmantot, lai kavētu NATO sabiedroto darbību reģionā. Savukārt izmantot šīs raķetes mērķu iznīcināšanai Lietuvas teritorijā faktiski nav vajadzības, jo tam pietiktu ar jau esošo potenciālu.

Kā uzsvēris Karoblis, reaģējot uz pastāvīgu "Iskander" dislocēšanu, aliansei jāgatavojas iespējai neitralizēt Krievijas militāro potenciālu, kas tiek attīstīts Kaļiņingradas apgabalā, lai ierobežotu NATO sabiedroto iespējas konflikta gadījumā ierasties Baltijas valstīs.

Grībauskaite aicinājusi NATO drīzāk atjaunināt Baltijas valstu aizsardzības plānus, atvieglot karaspēka pārvietošanos reģionā un nodrošināt tā pretgaisa aizsardzību.

Ballistisko raķešu sistēma "Iskander", kas iekļauta Krievijas armijas bruņojumā kopš 2006.gada, ir paredzēta stratēģiski svarīgu objektu iznīcināšanai, un tās darbības rādiuss ir no 50 līdz 500 kilometriem, bet pēc dažiem datiem - līdz 700 kilometriem.

Dalies ar šo ziņu