Aktualitātes|Par NBS|Dienests|Personālsastāvs|Vienības|Operācijas|NBS rezerve|Rekrutēšana|Mediji
Resursi un rīki
Tavai drošībai!
Fotogalerija
Video galerija
Normatīvie akti
Iepirkumi
Līgumi
Amatpersonu atalgojuma datu bāze
Vakances
Kontaktinformācija
Saites
Meklēšana
Saistītās iestādes
NBS Apvienotais štābs
Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde
Jūras spēki
Gaisa spēki
Mācību vadības pavēlniecība
Nodrošinājuma pavēlniecība
Militārā policija
Speciālo uzdevumu vienība
Štāba bataljons
Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija
Latvijas Republikas Zemessardze
Nacionālie bruņotie spēki / Aktualitātes / Informācija presei / Aizsardzības ministrs atklās kadetu piemiņas peldējumu
Aizsardzības ministrs atklās kadetu piemiņas peldējumu

Rīt, 21.novembrī plkst.7:45 Nacionālo bruņoto spēku peldbaseinā aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis atklās piemiņas peldējumu, kas veltīts Brīvības cīņās kritušajiem 14 kadetiem.

14 stundu piemiņas peldējums, kur katra stunda tiks veltīta vienam no kritušajiem kadetiem, notiks no plkst.8 līdz 22. Ar piemiņas peldējuma palīdzību Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti vēlas palīdzēt savākt līdzekļus Valsts aizsardzības un patriotisma fonda “Namejs” īstenotajam projektam, lai godinātu starptautiskajās operācijās kritušo karavīru piemiņu un palīdzētu viņu tuviniekiem. Tāpēc ikviens tiek aicināts ar savu ziedojumu atbalstīt Valsts aizsardzības un patriotisma fondu “Namejs”, pārkaitot naudu uz fonda ziedojumu kontu.

Brīvības cīņās 1919.gadā, atkāpjoties uz Daugavas labo krastu un pie Vareļu mājām krita 14 kadetu. Tāpēc ik stunda no peldējuma būs veltīta vienam no kritušajiem 14 kadetiem. 14 stundu nepārtraukts peldējums būs organizēts kā stafete, brīvajā stilā nopeldot 50 metrus un nododot stafeti nākamajam peldētājam. Pirmais kadetu piemiņas peldējums notika 2016.gada 23.novembrī ar mērķi atbalstīt Brīvības cīņās kritušo karavīru kapu plāksnīšu nomaiņu Rīgas Brāļu kapos. Savukārt 2017.gadā peldējuma mērķis bija atbalstīt Lestenes baznīcas altāra restaurāciju.

Ik gadu 14 kritušo kadetu piemiņa tiek godināta Melnās kafijas vakarā, kad vakara jundā Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā tiek izsaukti kritušo kadetu vārdi un pie viņu fotogrāfijām aizdegtas lāpas. Atceroties 1919.gada notikumus, klātesošie dzer melnu kafiju, ēd rupjmaizi ar marmelādi un dzied karavīru dziesmas.

Tradīcija rīkot „Melnās kafijas vakaru” pārmantota no Latvijas brīvvalsts laikā dibinātās Kara skolas, kas izveidota 1919.gada septembrī. Tomēr plānotās mācības bija jāatliek, jo 9.oktobrī aktivizējās Bermonta karaspēks, un Kara skolai tika dots uzdevums saformēt divas kaujas rotas un doties uz Pārdaugavu. Atkāpjoties uz Daugavas labo krastu, apšaudē krita divi kadeti. Pēc 11.novembra kaujām Kara skola pārgāja dzelzceļa tiltu uz virzījās Jelgavas virzienā, lai nogrieztu atkāpšanās ceļu uz Šauļiem, ieņemot dzelzceļu un izpostot sliedes. Šajā uzdevumā kadeti sastapās ar sīvu ienaidnieka pretestību.

18.novembrī, izmantojot pārspēku, bermontieši sāka aplenkt kadetus, kuri atradās pie Vareļu mājām. Izlaužoties no draudošā aplenkuma, 12 kadeti krita, septiņi tika ievainoti un evakuēti, bet divi - saņemti gūstā. 21. novembrī Kara skola saņēma pavēli atgriezties Rīgā un uzsākt mācības. Pēc grūtā pārgājiena, atgriežoties Rīgā, vakariņās nebija nekā cita kā vien rupjmaize, marmelāde un miežu kafija. 1919. gada 1.decembrī kadeti uzsāka mācības, un nepilnu divu mēnešu laikā 14 kadeti tika apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni.

Fonda “Namejs” mērķis ir veicināt patriotismu Latvijas sabiedrībā, godināt starptautiskās operācijās cietušo karavīru piemiņu un atbalstīt Nacionālo bruņoto spēku attīstību un to uzdevumu izpildi valsts aizsardzībā.

Atbalstīt kadetu ieceri iespējams pārskaitot ziedojumu uz fonda: „Namejs” ziedojumu kontu.

Valsts aizsardzības un patriotisma fonds “Namejs”
Reģ. nr. 40008240249
Konta nr. LV45HABA0551040447334

Atceries savējos un ziedo viņu atbalstam!

Informāciju sagatavoja:
majore Sandra Brāle
AM Militāri publisko attiecību departamenta
Preses nodaļa
Tālrunis: 29295730, 67335135
E-pasts: sandra.brale@mod.gov.lv

Aktuālās saites
© Nacionālie bruņotie spēki 2010, Adrese: Kr.Valdemāra ielā 10/12, Rīgā, LV – 1473