Dienvidkorejas un ASV bruņoto spēku augsti pārstāvji ir rīkojuši sarunas, lai apspriestu ASV stratēģisko spēku izvietošanas Dienvidkorejā iespēju pēc tam, kad Ziemeļkoreja paziņoja par ūdeņraža bumbas izmēģinājumu, vēstīja Dienvidkorejas mediji.
"[Dienvidkorejas] Štābu priekšnieku apvienotās komitejas vadītājs ģenerālis Lī Sūndžins un ASV spēku Korejā pavēlnieks ģenerālis Kērtiss Skaparoti tikās divatā un apsprieda ASV stratēģiskas nozīmes spēku un līdzekļu izvietošanu Korejas pussalā,” paziņoja Dienvidkorejas Aizsardzības ministrijas pārstāvis.
Viņš uzsvēra, ka šajā jautājumā vēl nav pieņemts galīgs lēmums.
Mediji vēsta, ka varētu tikt izvietotas atomzemūdenes, bumbvedēji “B-52” un iznīcinātāji “F-22”.
ASV bumbvedējs "B-52" pārlido Dienvidkorejai, reaģējot uz ūdeņraža bumbas izmēģinājumu
ASV ir nosūtījusi bumbvedēju "B-52" lidojumā virs Dienvidkorejas, lai tādā veidā atbildētu uz Ziemeļkorejas paziņojumiem par ūdeņraža bumbas izmēģinājumu.
"B-52" nelielā augstumā pārlidoja Osanas gaisa spēku bāzei, kas atrodas apmēram 70 kilometrus no Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas robežas, paziņoja ASV bruņotie spēki.
Bumbvedēju, kas ir spējīgs nest kodolieročus, pavadīja ASV un Dienvidkorejas iznīcinātāji, un pēc tam tas atgriezās Andersena gaisa spēku bāzē Guamas salā, kur tas ir izvietots.
Lidojums tika veikts, "atbildot nesenajai Ziemeļkorejas provokatīvajai rīcībai", paziņoja Dienvidkorejā izvietotie ASV bruņotie spēki.
Šī tipa lidmašīnu lidojumi virs Dienvidkorejas reti tiek darīti zināmi plašākai publikai. Pēdējoreiz tas notika 2013.gadā, kad Ziemeļkoreja veica trešo atombumbas izmēģinājumu.
Dienvidkoreja atsāk propagandas raidīšanu ar skaļruņiem uz Ziemeļkoreju
Dienvidkoreja piektdien atsāka propagandas raidīšanu uz Ziemeļkoreju ar jaudīgiem skaļruņiem pie robežas, reaģējot uz Ziemeļkorejas trešdien veikto kodolizmēģinājumu.
Raidīšana tika atsākta Ziemeļkorejas vadītāja Kima Džonguna 32 gadu jubilejā, kamēr starptautiskā sabiedrība mēģina vienoties par to, kā sodīt Phenjanas režīmu pēc tā paziņojuma par pirmo veiksmīgo ūdeņraža bumbas izmēģinājumu.
Eksperti apšauba, ka tikusi izmēģināta tieši ūdeņraža bumba, bet atzīst, ka Ziemeļkoreja trešdien veikusi savu ceturto kodolizmēģinājumu.
"Ziemeļkorejas ceturtais kodolizmēģinājums ir tās starptautisko saistību rupjš pārkāpums .. un abu Korejas valstu 25.augusta vienošanās smags pārkāpums,” paziņoja Dienvidkorejas prezidentes Zilā nama pārstāvis.
"Tāpēc Dienvidkorejas valdība nolēma atjaunot pierobežas raidījumus uz Ziemeļkoreju no piektdienas pulksten 12 (pieciem pēc Latvijas laika),” viņš piebilda.
Pērn 25.augustā noslēgtā vienošanās bija ar mērķi novērst iespējamu militāru konfrontāciju. Saskaņā ar šo vienošanos Dienvidkoreja izslēdza propagandas skaļruņus pēc tam, kad Ziemeļkoreja izteica “nožēlu” par kājnieku mīnu eksplozijām, kurās sakropļoti divi Dienvidkorejas karavīri, un atcēla “puskara stāvokli” jeb armijas kara gatavību .
Līdz šīs vienošanās noslēgšanai skaļruņi bija darbināti divas nedēļas, raidot mūziku un propagandu. Pirms tam šie skaļruņi 11 gadus bija izslēgti.
Phenjana ir raksturojusi šādu propagandas raidīšanu kā “psiholoģisku karadarbību” un draudējusi veikt uzbrukumu šo skaļruņu iznīcināšanai.
Ziemeļkoreja paziņoja, ka ir veikusi sekmīgu ūdeņraža bumbas izmēģinājumu. Eksperti gan apšauba, ka tikusi izmēģināta tieši ūdeņraža bumba, bet atzīst, ka noticis ceturtais Ziemeļkorejas kodolizmēģinājums.
BNS/INTERFAX/AFP